Tarıma dönüş için takviye daveti

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Lideri Şemsi Bayraktar, sistemde kayıtlı çiftçilerin yüzde 34’lük kısmının 65 ve üzeri yaşta olduğunu belirterek, “Genç nüfusun tarıma dönüşünün yollarını aramalıyız. Bunun için başta kırsal kalkınma takviyelerinin yanında çiftçi gelirlerinin artırılması, başka dal gelirlerine yaklaştırılması gerekmektedir” sözlerini kullandı.

Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, TZOB datalarına nazaran, Türkiye’de şimdiki çiftçi sayısının 5 milyon 162 bin olduğunu, bunun yüzde 82’sinin erkeklerden ve yüzde 18’inin bayanlardan oluştuğunu bildirdi.

ÇİFTÇİLERİN YAŞ ORTALAMASI 58,1

Erkek çiftçilerin 57,7, bayan çiftçilerin 60,1, kayıtlı toplam çiftçilerin ise 58,1 yaş ortalamasına sahip olduklarına işaret eden Bayraktar, “Sistemde kayıtlı çiftçilerimizin yüzde 34’lük kısmı 65 yaş ve üzeri, yüzde 34,6’lık kısmı 50-64 yaş ortasında bulunmaktadır. Çiftçilerimizin yüzde 26,4’ü 33-49 yaş ortası, yüzde 3,8’i 25-32 yaş ortası ve yüzde 1’i 18-24 yaş ortasındadır. Türkiye’de 18-32 yaş ortasında çiftçilik yapanların oranı toplam çiftçilik yapanlar içinde yalnızca yüzde 4,8’e tekabül ediyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Bayraktar, dünya genelinde de tarım bölümünde çalışanların yaş ortalamalarının yüksek olduğunu söz etti.

Bu kapsamda ABD’de tarımla uğraşan şahısların ortalama yaşının 58 olduğunu belirten Bayraktar, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde de tarımla uğraşanların üçte birinden fazlasının 65 yaşın üzerinde olduğunu bildirdi. Bayraktar, bu istatistiklere bakıldığında Türkiye’nin de tarımda yaşlı nüfusa sahip ülkeleri yakaladığını vurguladı.

Kanada’daki çiftçilerin yüzde 40’ının 10 yıllık süreçte emekli olacağına ve ülkenin besin arz güvenliği için 2033 yılına kadar 30 bin çiftçiye muhtaçlık duyacağına dikkati çeken Bayraktar, AB’ye üye ülkelerin 40 yaşını geçmemiş çiftçilere direkt gelir ve yatırım dayanakları için bütçe ayırdığını kaydetti.

“GENÇ NÜFUSUN TARIMA DÖNÜŞÜNÜN YOLLARINI ARAMALIYIZ”

Bayraktar, kentlerde yaşanan ekonomik, toplumsal gelişmenin, kırsala çok geç yansıdığının altını çizerek, iş arayışı, çocuklara daha düzgün bir gelecek hazırlama isteği, eğitim, sıhhat imkanlarından güzel bir biçimde yararlanma beklentisi, toplumsal garanti arayışı, toplumsal statü kazanma, teknolojide meydana gelen değişme ve gelişmelerden yararlanma isteği üzere nedenlerle köyden kente ağır göç dalgalarının devam ettiğini vurguladı.

Bu durumu bilakis çevirmek gerektiğini söz eden Bayraktar, “Genç nüfusun tarıma dönüşünün yollarını aramalıyız. Bunun için kırsal kalkınma dayanaklarının yanında çiftçi gelirlerinin artırılması, başka dal gelirlerine yaklaştırılması gerekmektedir. Kırsal bölgelerde ekonomik getirisi olan faaliyetlerin artırılması, tarıma dayalı endüstriye yönelik yatırımların desteklenmesi ile ziraî eserlerde katma bedel sağlanması ve yeni iş imkanlarının yaratılması büyük değer taşımaktadır. Gençleri ziraî üretime sevk edecek yanlışsız siyasetler uygulanmaz ve önemli teşvikler verilmezse uzun vadede ülkemizin besin arz güvenliği üzerinde önemli riskler oluşacaktır” dedi.

KAYNAK: AA

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Tarıma dönüş için takviye daveti

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Samsun Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin