Bakan Koca ‘kızamığa bağlı ölüm’ argümanlarını yalanladı!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, toplumsal medya hesabından, kaygı uyandıran “kızamığa bağlı ölüm” tezlerinin temelsiz olduğunu açıkladı.

Fahrettin Koca’nın açıklamaları şöyle:

Ülkemizde kızamık hadiselerine bağlı vefatlar olduğu tarafında medyada yer alan haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Hususla ilgili dert uyandıran savlar asılsızdır. Bu açıklama, kamuoyunu gerçek bilgilendirme gereksiniminden doğmuştur.

Öncelikle şu kıymetli bilgiye dikkat çekmek istiyoruz: Kızamığa bağlı bir mevt kelam konusu değildir. Kızamığa bağlı olduğu yahut olabileceği tez edilen vefatın nedeni HIV/AIDS hastalığı kaynaklı multiorgan yetmezliğidir. Hasta 2015 doğumlu, yabancı uyrukludur.

Bilindiği üzere, sıhhat çalışanlarımızın ilgili programa bağlı olarak sürdürdüğü çalışmalar sonucunda ülkemizde kızamık hastalığı büsbütün denetim altına alınmıştı. Lakin, son yıllarda birçok ülkede olduğu üzere ülkemizde de yurtdışından gelen hadiselere bağlı olarak kızamık olaylarında bir artış olduğu gerçektir.

COVID-19 Pandemisi devrinde maalesef artış gösteren aşı reddi kampanyalarına karşın, sıhhat çalışanlarımızın eforları sonucunda çocuklarımızın KKK-I aşı kapsayıcılığının ülke genelinde %95’in üzerinde tutulması sağlanmıştır. Aşılarının, aşı reddi nedeniyle yapılamadığı İzlem/Aşı Durumu Bilgilendirme Onam Formu ile bildirilen çocuk sayısının gitgide azalması sevindiricidir. Türkiye’de bulunan yabancılar içinse farklı aşı kapsayıcılığı hesaplanmaktadır. Bu oran KKK aşısı için %87 ile 92 ortasında seyretmektedir.

Bağışıklama Müşavere Heyetimizin teklifiyle 2019 yılından itibaren çocuklarımıza bir yaşından evvel başlayarak üç doz kızamık aşısı uygulamaktayız. Bilimsel datalar, kızamık olaylarının görüldüğü periyotlarda aşı takvimine titizlikle uyulmasının faydasına işaret etmektedir. Bu vesileyle vatandaşlarımızı çocuklarının sıhhati için aşı konusunda titiz davranmaya davet ediyoruz.

Tüm dünyada olduğu üzere ülkemizde de kızamık hadiselerinde artış olması üzerine ülkemizin çeşitli üniversitelerinde misyonlu bilim adamlarımızdan oluşan Bağışıklama Müracaat Heyeti ve Kızamık Doğrulama Komitesinin aldığı kararlar doğrultusunda, İstanbul’dan başlayarak tüm vilayetlerimizde 2023 yılının ocak ayından itibaren ağır denetim stratejileri uygulamaya konmuştur.

Bu denetim stratejileri çerçevesinde:

  • Tüm hadiselerin temaslıları (ev, okul, işyeri ve hastane) tespit edilmekte, temas sonrası profilaksi çalışmaları yürütülmekte ve temaslılar en uzun kuluçka müddeti boyunca izlenmektedir.
  • Vaka görülen yerlerde saha çalışmaları ile faal hadise aranmakta, tespit edilen eksik aşılı ve aşısız çocuklar saha gruplarınca aşılanmaktadır.
  • Özellikle toplu halde yaşanan yerlerde (geçici barınma merkezleri, geri gönderme merkezleri, yurtlar vb) güçlendirilmiş sürveyans çalışmaları ile gerekli taramalarla faal olay araştırması yapılmakta, aşısız ya da yaşına nazaran eksik aşılı bireylerin aşılanması sağlanmaktadır.
  • Sağlık kurumlarına kuşkulu bir olay başvurusu olması halinde triyaj ve izolasyon tedbirlerinin güçlendirilmesi azami seviyeye çıkartılmıştır. Sıhhat çalışanlarının kızamığa karşı bağışık oldukları kanıtlanamıyorsa aşılanmaları sağlanmaktadır.
  • İl Sıhhat Müdürlükleri tarafından belirlenen riskli bölgelerde meskenlere giderek aşılama çalışmaları yürütülmektedir.
  • Benzer halde asker aşılaması, turizm kesimi çalışanlarının ve havalimanlarında misyon yapan işçinin aşılaması çalışmaları yürütülmektedir.
  • Aile doktorlarımız, kendilerine kayıtlı olan çocukların aşılanma durumlarını gözden geçirerek yaşına nazaran eksik aşılı olan tüm çocukların acilen aşılanması konusunda uyarılmıştır.
  • Göçmen sıhhati merkezleri ve yabancı uyruklular polikliniğinden hizmet alan bireyler ivedilikle değerlendirilip, yaşına nazaran eksik aşılı olan tüm çocukların acilen aşılaması yapılmaktadır.

Bağışıklama Müşavere Kurulu’nun bu ay içinde yaptığı son toplantıda mevcut durum değerlendirilmiş, durumun stabil olduğu tespit edilmiş, buna karşın çalışmaların birebir ciddiyet ile devam etmesi istikametinde karar alınmıştır.

Sağlık teşkilatımız bu hususta memleketler arası normlar çerçevesinde gerekli tüm çalışmaları yapmaktadır. Kamuoyu yapılan açıklamanın vereceği emniyet duygusu içinde olmalı ve aşılanma için gerekli hassasiyet gösterilmelidir.

KAYNAK: HABER7

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bakan Koca ‘kızamığa bağlı ölüm’ argümanlarını yalanladı!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Samsun Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin