BİK Müdürü Erkılınç: Resmi ilana bağlı yayıncılık ticari gerçeklerle bağdaşmıyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Basın İlan Kurumu (BİK) 32. Devir 2. Genel Şura Toplantısının açılışında konuşan Genel Müdür Cavit Erkılınç, Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimlerinin devletimize, milletimize ve insanlığa hayırlar getirmesini temenni etti. Genel Konseye yeni katılan üyeleri tebrik eden Erkılınç, Basın İlan Kurumu Genel Heyetinin daha da güçlenen yapısıyla Türk basınına değerli ve güzel hizmetler sunmaya devam edeceğini söz etti.

TBMM Genel Kurulu’nda geçtiğimiz yıl kabul edilen yeni Basın Yasası ile internet haber sitelerinin müddetli yayın kapsamına alınarak resmi ilan ve reklam yayımlamalarının önünün açıldığını hatırlatan Erkılınç, Kurum olarak 3 ay üzere kısa bir müddette Genel Heyetin da onayıyla mevzuat çalışmalarını tamamladıklarını ve 1 Nisan’dan itibaren internet haber sitelerine resmi ilan ve reklam sevk etmeye başladıklarını kaydetti.

Erkılınç, 1 Haziran prestijiyle resmi ilan ve reklam yayımlayan 919 gazete ve 403 internet haber sitesi, yalnızca resmi reklam yayımlayan 920 gazete ve mecmua ile 244 internet haber sitesi bulunduğunu, Kurumun vazife alanındaki toplam müddetli yayın sayısının 2 bin 486’ya ulaştığı bilgisini paylaştı. Genel Müdür Erkılınç, müracaat mühleti uzatılan zelzele bölgesinden gelecek internet haber siteleri ile bu sayının daha da artacağını kestirim ettiklerini söyledi.

“RESMİ İLANA BAĞLI YAYINCILIK ANLAYIŞI GAZETECİLİĞİ OLUMSUZ ETKILIYOR”

Hem kamu kaynaklarının hakikat ve şeffaf biçimde kullanılması hem de daldaki direkt ve dolaylı istihdam oranı dikkate alındığında Basın İlan Kurumu’nun bedelinin çok daha güzel anlaşıldığını kaydeden Erkılınç, yasa çalışmaları sırasında düzenlenen toplantılar başta olmak üzere geride kalan süreçte gazetelere ait değerli tespitler yaptıklarını belirterek, “Gazetelerimiz önlenemez bir ivmeyle tiraj kaybediyor. Üretim maliyeti katlanarak artarken özel ilan ve reklam gelirleri başta olmak üzere tüm gelirleri düşüş gösteriyor. Birçok gazetemiz maaşları ödeyemiyor ve sigorta primlerini yatıramıyor. Resmi ilana bağlı yayıncılık anlayışı, gazetecilik mesleğini olumsuz etkilediği üzere, günümüz ticari gerçekleriyle de bağdaşmıyor” diye konuştu.

“GAZETELERİMİZİN HAKKININ YENMESİNE GÖZ YUMMAYACAĞIZ”

Gazetelere “internet haberciliği sizler için bir kurtuluş olabilir. Sunulan fırsatı değerlendirin ve dijitale dönüşümlerinizi gerçek manada gerçekleştirin” biçiminde tavsiyelerde bulunduklarını kaydeden Erkılınç, mevzuya ait şunları kaydetti:

“Yazılı ve dijital mecrayı birlikte yürütebilen, gerçek manada gazetecilik yapan, okura ulaşan yayınlara hürmetimiz sonsuz ve elimizden gelen tüm takviyesi vermeye kararlıyız. Kurum olarak arkanızdayız, yanınızdayız. Lakin internet haber sitelerinin resmi ilan yayımcılığı sistemine dahil olmasıyla birlikte yeni bir periyoda giriyoruz. Kurum olarak basılmayan, satılmayan, içerik üretmeyen, istihdam sağlamayan gazeteleri hiçbir formda kabul etmiyoruz. Bu bahisteki kararlı duruşumuzdan da asla taviz vermeyeceğiz. Ne devletimizin kaynaklarını boşa harcatacağız ne de layıkıyla işini yapan gazetelerimizin hakkının yenmesine göz yumacağız. Huzurlarınızda bir sefer daha vurgulamak isterim ki; Kurumumuza ve ilan veren yasal müşterilerimize karşı üstlendikleri sorumlulukları yerine getirmeyen, mevzuatta belirtilen nitelikleri taşımayan yayınlar için son düzlüğe gelmiş bulunuyoruz. Herkesi gerçekçi ve makul olmaya davet ediyorum.”

“TÜM SİSTEMİ YERLİ YAZILIMIMIZ İLE TAKİP EDECEĞİZ”

İnternet haber sitelerinin resmi ilan ve reklam yayım süreciyle alakalı değerlendirmelerde de bulunan Cavit Erkılınç, internet haber sitelerini 1 Ekim 2023 tarihine kadar mevzuattaki birçok ödevden muaf tutarak, resmi ilan ve reklam gelirinden yoksun bırakmadıklarını söyledi.

İnternet haber sitelerine, taban takım ve haber üretimi dışında kalan başka sorumlulukları yerine getirmeleri için altı ay mühlet tanıdıklarını belirten Erkılınç, “İlk iki ayda hatırı sayılır bir ilan adedini haber sitelerinde yayımlatarak direkt maddi katkı sunduk. Oluşan istihdam alanında yüzlerce insanımızı yeni iş sahibi yaptık. Haziran ayı sonu itibariyle bu yeni mecraya ait birinci üç aylık bilgiyi kamuoyuyla paylaşacağız. Geride bıraktığımız mühlet zarfında bizler de internet haber sitelerinin trafik ölçümleri, resmi ilan ve reklam yayım süreçleri, beyan ve denetim düzenekleri başta olmak üzere, dijital mecra ekosisteminin tüm taraflarıyla yönetilebilmesi emeliyle dijital alandaki yatırımlarımızı sürdürüyoruz. Yola çıkarken ilan ettiğimiz üzere tüm sistemi yerli yazılımımız ile takip edeceğiz” dedi.

Erkılınç, ticari faaliyet kapsamında oluşturulan ve manipülasyona açık ölçüm sistemlerini kullanmanın 62 yıllık Kurumun prestijine halel getirebileceğini vurgulayarak, “Çok şükür, Kurumumuzun kanunla belirlenmiş misyonunu en güzel halde yerine getirmesini sağlayacak yazılımın birinci fazını birkaç ay içerisinde tamamlamış olacağız. 4.5 milyon Doları bulan yatırımın tamamını özkaynaklarımızı kullanarak gerçekleştiriyoruz. Birkaç yıl sonra ikinci faza geçildiğinde 10 milyon Doları aşan bir yatırım bedeline ulaşacağız” formunda konuştu.

Tüm bu yatırımları “mecra çeşitliliği artsın, ekonomik bağımsızlıklarını kazansın münasebetiyle bir kamu misyonu olarak gördüğümüz gazetecilik mesleği yaşasın” anlayışıyla yaptıklarını belirten Erkılınç, devletin ve Basın İlan Kurumunun dalı desteklerken nitelikli yayıncılık talep etmesinden, bunu teşvik etmesinden, hatta orta ara mevzuat düzenlemeleriyle yönlendirmesinden daha doğal bir şey olmayacağını kaydetti.

“SAHTE TRAFİKLERLE KURUMUMUZU YANILTABİLECEKLERİNİ SANANLAR VAR”

İnternet haber sitelerinin ziyaretçi trafiklerinde manipülasyon yaptıklarını gözlemlediklerini söyleyen Erkılınç, “Eylül sonuna kadar mühlet tanıdığımız internet haber sitelerinin büyük bir çoğunluğu haber üretimi ve trafik dataları bakımından adeta dökülüyor. Türkiye’den yahut Uzak Doğu ülkelerinden birkaç bin liraya aldıkları ziyaretçi trafikleriyle Kurumumuzu yanıltabileceklerini sananlar da var. Bu mevzuya daha evvelki açıklamalarımızla dikkat çekmiştik. Kurumumuz kendi metriklerini dikkate alacağı için, çeşitli arama motorlarının bilgilerine bakıp planlamalarını oraya nazaran yapan internet haber sitelerimiz 1 Ekim’de büyük bir hayal kırıklığı yaşayabilir” diye konuştu.

ŞARTLARI YERİNE GETİRMEYEN İNTERNET HABER SİTELERİ ORTAMIZDA OLMAYACAK

İnternet mecrasında gazetecilik yapmanın kurallarının çok açık ve net olduğunun altını çizen Erkılınç, bu kuralların “7/24 kesintisiz yayıncılık, gerçek taban takım, özgün haber üretimi, bulunduğu kategoriye uygun gerçek ziyaretçi sayısı ve sayfa görüntülemesi” olduğunu hatırlattı.

Erkılınç, bu kurallara uyan nitelikli internet haber sitelerinin gelirlerini ikiye, hatta üçe katlamalarının işten bile olmadığını kaydederek, “denetleme ve denetimin olmadığı 6 ayda aldığımız kârdır, bir de müddet uzatılırsa yanında bonusu olur” anlayışında olanların 4 ay sonra resmi ilan ve reklam yayımıyla alakalarının kalmayacağı ihtarında bulundu.

Genel Müdür Erkılınç, konuşmasının sonunda müracaat mühleti 30 Haziran’a kadar uzatılan sarsıntı bölgesindeki internet haber siteleri için son üç haftaya girildiğini hatırlatırken, zelzeleden ziyan gören gazetelere yönelik maddi yardımların ise hesaplarına yatırıldığı bilgisini paylaşarak Genel Şuranın ‘hayırlı olması’ temennisinde bulundu.

Erkılınç’ın konuşmasının akabinde Başkanlık Divanı Heyeti seçimi gerçekleştirilerek lider ve üyeler belirlendi. Gündemin kabulünden sonra İdare Heyeti Durum Raporu ve Denetçiler Raporu okundu. İdare Heyetinin tekliflerine ait sunumun akabinde üyeleri belirlenen İlan İşleri, Hukuk İşleri ve Mali İşler Komiteleri çalışmalarına başladı.

BİK Genel Şurası, gündeme alınan teklifleri 9 Haziran 2023 Cuma günü yapılacak son oturumda karara bağlayacak.                          

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
BİK Müdürü Erkılınç: Resmi ilana bağlı yayıncılık ticari gerçeklerle bağdaşmıyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Samsun Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin