Enflasyonla çabada aksiyon planı hazır: Kira ve fatura ayrıntısı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
  • Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tek haneli enflasyonda rotayı çizdi.
  • Enflasyonla uğraşta hareket planı hazır.
  • Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de problemleri çözme formülünü anlattı.
  • Yüzde 5 amacı için Merkez Bankası ile omuz omuza ilerlenecek.
  • Bürokraside atamalar tamamlanacak.
  • Enflasyonun dar gelirli üzerindeki tesiri azaltılacak.
  • Vatandaşın güç, kira faturası düşürülecek.
  • TL cinsi tasarruflar artacak.

Yaklaşık 4 saat süren kabine toplantısının ana gündem unsurlarından birini enflasyonla uğraşta oluşturdu. Enflasyonda yüzde 5 amacı için Merkez Bankası ile omuz omuza çalışılacak, uygulanacak maliye siyaseti, yapısal ıslahatlarla takviye verilecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Enflasyon kaynaklı hayat pahalılığı ve fahiş fiyat meselesini milletin gündeminden çıkarmakta kararlıyız” vurgusu yaparken atılacak kimi kıymetli adımlar şöyle;

TL TASARRUFLAR ARTACAK: Enflasyonun tek haneye düşmesi için sıkılaştırıcı para siyaseti sürerken, besin enflasyonunu frenlemek için maliyet düşürücü uygulamalar gelecek. Bir yandan büyüme ve istihdam dostu siyasetleri sürdürürken, öbür yandan enflasyon ile çaba kararlı bir biçimde devam ettirilerek enflasyon tek haneye indirilecek. Finansal enstrümanları daha da geliştirerek TL cinsi tasarrufları arttırılacak.

MERKEZ BANKASI’NA DAYANAK: Para, maliye, gelirler ve finansal kesim siyasetlerinde daha güçlü bir eşgüdüm sağlanacak. Enflasyonu tek haneye düşürmeyi hedefleyen amaçlayan ihtiyatlı para siyaseti tedbirleri maliye ve gelirler siyasetleri tarafından desteklenecek. Finansal istikrarın gözetilmesine yönelik rezerv artırıcı uygulama ve araçlar çeşitlendirilecek. Enflasyon hedeflemesi doğrultusunda, hükümet ve Merkez Bankası enflasyon gayesini birlikte belirlemeyi sürdürecek. Merkez Bankası, fiyat istikrarının sağlanması temel emeli doğrultusunda nakdî transfer sisteminin aktif işleyişi için tüm araçları kararlı ve bağımsız bir biçimde kullanmaya devam edecek.

GIDA FİYATLARINDA OYNAKLIĞA SON: Enflasyonun dar gelirli vatandaşlarımız üzerindeki olumsuz tesirini giderecek siyasetlere sürat verilecek. Ziraî üretim, verimlilik ve lojistik planlaması güçlendirilerek besin arz güvenliği sağlanacak, besin fiyatlarındaki oynaklığın önüne geçilecek. Ziraî üretim planlaması öncelik kazanacak. Üretim fazlası bulunan eserlerden eksiği bulunan eserlere geçiş desteklenecek.

STRATEJİK ESERLER VE GİRDİ MALİYETLERİ: Arz eksiği olan stratejik hububat, bakliyat ekimi mazot, gübre, tohum takviyesi ve cazip alım fiyatları yoluyla teşvik edilecek. Ziraî eser fiyatları belirlenirken yurt içi girdi maliyetleri de dikkate alınacak. İthal girdi bağımlılığı azaltılacak. Eser piyasası ıslahatları kapsamında rekabet artırılacak. Girişimciliğe yönelik yasal ve idari maniler ile belirsizlikler son bulacak.

ENERJİ, KİRA MALİYETLERİ DÜŞÜRÜLECEK: Güçte dışa bağımlılığı azaltıcı siyasetlerimize paralel olarak vatandaşa yansıyan güç maliyetlerinde düşüş sağlayıcı bir yaklaşım sergilenecek. Gelir seviyesi düşük vatandaşların harcama kompozisyonu içinde kıymetli bir yer tutan kira harcamalarını düşürmeye dönük olarak toplumsal konut projelerine kararlılıkla devam edilecek.

KAMU HARCAMALARINA İHTİMAM: Kamu harcamalarında verimlilik ve aktiflik temel alınacak. Kamu mali idaresi ve ihale sistemi reforme edilecek. Kamu harcamaları kompozisyonu uzun devirde büyümeyi olumlu etkileyecek kesimler lehine dönüştürülecek.

REKABETE GLOBAL HUKUK STANDARDI: Piyasalarda rekabeti bozucu yapı ve davranışlar daha yakından takip edilecek. Bu bahiste memleketler arası rekabet hukuku standartları çerçevesinde faal önlemler alınacak.

ÇALIŞANAIN YÜKÜ AZALTILACAK: Enflasyonun çalışan kesim üzerinde tahribat yapması her vakit olduğu üzere önlenecek, hatta refah hissesi ile telafi edici önlemler de alınacak. Gelir eşitsizliğine yol açan uygulamalar tespit edilecek ve tekrar düzenlenecek. Vergi, sübvansiyonlar ve miras hukuku gözden geçirilecek. Şirketlere, girişimcilere yönelik muafiyet, teşvikler ile alt gelir kümelerine yönelik toplumsal yardımlar tekrar yapılandırılacak.

BÜROKRASİ ATAMALARI TAMAMLANACAK: Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve öbür bakanlar dün TBMM’de yemin ederek vazifelerine başlarken, bürokrasideki atamaların tamamlanması bekleniyor. Başta Merkez Bankası olmak üzere iktisat bürokrasisinde yapılacak atamalar hem piyasalar hem de memleketler arası kuruluşlarca yakından takip ediliyor.

KAYNAK: SABAH GAZETESİ / HAZAL ATEŞ

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Enflasyonla çabada aksiyon planı hazır: Kira ve fatura ayrıntısı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Samsun Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin