İlim Yayma Ödülleri’nde amaç milletlerarası arena

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İlim Yayma Mükafatları Akademik Tanıtım Toplantısı, Türkiye’nin birçok vilayetinden gelen rektör ve akademisyenlerin iştirakiyle Ataşehir’de gerçekleştirildi.

Toplantıda konuşan Bilal Erdoğan, İlim Yayma Ödülleri’nin çok net maksatları bulunduğunu, bunları gerçekleştirmede rektörlerin katkısının da çok kıymetli olduğunu kaydetti.

Ödüllerin gayesinin akademi namzedi çocukları özendirmek olduğuna işaret eden Erdoğan, “Lisedeki, ortaokuldaki mesleğiyle ilgili hayaller kuran, ‘Üniversitede ne yaparım?’, ‘Üniversiteden sonra ne yaparım?’ diye düşünen çocuklarımızı şayet tabiatları buna uygunsa, akademik bir mesleğe, ilme adanmış bir hayat yaşamaya özendirebilir miyiz?” diye konuştu.

Büyük Ödül’ün 150 tam altın, başka iki mükafatın de ellişer tam altın olduğunun altını çizen Erdoğan, “Bununla güya bir cazibe oluşturabiliriz, toplumda bu işin takdir gördüğünü velilerimize anlatmış oluruz, aktarmış oluruz.” tabirlerini kullandı.

– “TÜRKİYE’NİN AKADEMİ MÜKAFATI OLMA SAVINI ÖNÜMÜZE KOYDUK”

Erdoğan, vakit zaman liselere gittiklerinde yahut burs müracaatlarını değerlendirdiklerinde ailelerin çocuklarından tabip, mühendis, avukat, memur yahut öğretmen olmaları istikametinde beklentileri bulunduğunu gördüklerini kaydederek, “Bu bağlamın daha ötesinde hayaller kurabilen, sav sahibi olabilecek, topluma, bilimlere, ilme, insanlığa hizmet edebilecek çocuklarımızı bu yola nasıl özendirebiliriz diye bir misyonumuz var.” biçiminde konuştu.

Buna hizmet etmek için İlim Yayma Ödülleri’nin tanınırlığının kıymetli olduğunun altını çizen Erdoğan, şöyle devam etti:

“Özellikle başarılı çocukların gittiği üniversitelerde, liselerde onların gündemine girebilmemiz kıymetli. Lakin öbür taraftan da natürel ki Türkiye’deki en üst seviye ilmi çalışmaları, araştırmaları da ödüllendirmek istiyoruz ki Türkiye’deki akademik çalışmanın, araştırma seviyesinin kalitesini yükseltebilelim.”

Erdoğan, İlim Yayma Mükafatları olarak Türkiye’nin akademi mükafatı olma tezini önlerine koyduklarını söz ederek, bu nedenle müracaat temelli bir ödül mantığı yerleştirmeye çalıştıklarını, vakit alan, zahmetli bir müracaat ve kıymetlendirme sürecini işlettikten sonra “Büyük ödül”, “Mühendislik, Tabiat ve Sıhhat Bilimleri” ile “Sosyal Bilimler” mükafatını üç ödül sahibine takdim edeceklerini belirtti.

– “AKADEMİSYEN ARKADAŞLARIMIZIN YAPMAYA ÇALIŞTIĞI İŞE GÜVENİYORUZ”

Bilal Erdoğan, müsabakaya müracaat sürecinin mayısta başladığını ve temmuz ortasına kadar devam edeceğini aktararak, “Bu mükafatın muvaffakiyetinde biz ortaya koyduğumuz sürece, kademelere, burada misyon alan akademisyen arkadaşlarımızın yapmaya çalıştığı işe güveniyoruz. Akademik etik kurallarına azami derecede dikkat eden bir süreç işletmeye uğraş gösteriyoruz. Ancak mükafatın başarısı elbette ki müracaatların niteliğiyle de direkt bağlantılı.” diye konuştu.

Özellikle Büyük Ödül’e aday olunamadığını aktaran Erdoğan, şunları kaydetti:

“Büyük Ödül’e aday gösterilmesi gerekiyor ve herkes aday gösteremiyor. Büyük Ödül’e aday göstermede en değerli grup burası. Üniversite rektörlerimiz aday gösterecekler. Büyük Ödülümüzün hakikat şahsa, yanlışsız araştırmacıya, akademisyene, bilim insanına gitmesi, sizlerin bilhassa kendi üniversitelerinizde akademik çalışma yapan değerli araştırmacıları, kıymetli akademisyenleri buraya aday göstermenize bağlı.”

– “BİZ İNANIYORUZ Kİ BU MÜKAFATLAR BÜYÜYECEK”

Bilal Erdoğan, kelamlarını şöyle sürdürdü:

Beşinci mükafatı kendilerine gaye olarak koyduklarını lisana getiren Erdoğan, “Şu anda üçüncü mükafatı konuşuyoruz ancak beşinci mükafattan itibaren bir memleketler arası tarafı buraya kazandırmak istiyoruz. Bu formda Türkiye’deki akademik çalışmanın, araştırmanın kalitesini, seviyesini dünya standartlarına ve onların üzerine taşımak için bir takviye misyonunu sürdüreceğimize inanıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Bilal Erdoğan, bu seyahatte kendileriyle birlikte oldukları, bu mükafatın Türkiye Yüzyılı diye koydukları amacın altını doldurmasına hizmet etmesi manasında paydaş olarak kendileriyle bir ortaya geldikleri için iştirakçilere teşekkür etti.

İlim Yayma Mükafatları Akademik Heyet Lideri Prof. Dr. Fatih Savaşan da “Büyük Ödül”, “Mühendislik, Tabiat ve Sıhhat Bilimleri” ile “Sosyal Bilimler” olmak üzere 3 kısımda verilecek mükafatların teknik ayrıntıları ve süreçleriyle ilgili bilgileri paylaştı.

Bilal Erdoğan, konuşmaların akabinde rektör ve akademisyenlerin görüş ve tekliflerini dinledi.

KAYNAK: AA

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İlim Yayma Ödülleri’nde amaç milletlerarası arena

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Samsun Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin