Kemeri devlet sıkacak: İşte iktisat idaresinin atacağı muhtemel adımlar

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Enflasyonla uğraşta hükümet de kamu da elini taşın altına koyacak. Hayata geçirilecek yeni adımlarla israfın önüne geçilecek, tasarruf yapılacak ve harcamalar önemli derecede azaltılacak. Birinci iş, acil olmayan projeler ertelenecek. Kamu kurumları tarafından yurt içinde ve yurt dışında hiçbir halde, hizmet binası, lojman, memur meskeni, kamp, kreş, eğitim, dinlenme ve gibisi toplumsal tesis ve bunlarla ilgili arsa ve arazi satın alınmayacak yahut kamulaştırılmayacak.

TOGG TAHLİL OLACAK

Daha evvel, kamu kurum ve kuruluşlarınca taşıt alımlarına “ihtiyaç zorunluluğu” getirilmişti. Acil ve zarurî haller dışında her ne suretle olursa olsun yeni taşıt edinilmesine müsaade edilmemesi kararlaştırıldı. Kamuya taşıt alınması gereken durumlarda yabancı ve değerli araçlar tercih edilmeyecek. Bunun yerine Togg alınması yoluna gidilecek. 2020’de kamu kurumlarında 113 bin civarında bulunurken, bu sayının 2023 sonuna kadar en az yüzde 20 oranında azaltılması planlanıyor.

PERSONEL SAYILARI GÖZDEN GEÇİRİLECEK

Bir başka düzenleme de kamu çalışanlarına ait harcamalarda yapılacak. Mecburî hallerde yapılacak yurt dışı süreksiz görevlendirmeler, misyonun mühleti ve vazifeli sayısı en alt düzeyde tutulacak. Ayrıyeten kurumlar, yurt dışı temsilciliklerinde görevlendireceği işçi sayısını taban düzeyde tutacak. Öte yandan, kamu kurumlarının hizmet içi eğitim, konferans, seminer, çalıştay, sempozyum, toplantı, tertip ve gibisi faaliyetlerinin uzaktan yapılması temel alınacak. Kurumların mevcuttaki işçi sayıları gözden geçirilecek.

HARCAMALARA FREN

Kamu kurumlarının haberleşme sarfiyatlarında de frene basılacak. Faturalara daha evvel getirilen üst limit gözden geçirilecek. Kağıt kullanımı en aza indirilecek. Rapor, bilgi notu ve gibisi dokümanların hazırlanması ve dağıtımı konusunda elektronik ortamın kullanımı daha da yaygınlaştırılacak.

DAVET DÜZENLENMEYECEK, ARMAĞAN VERİLMEYECEK

Tasarrufa gidilecek kıymetli alanlardan birini de temsil ve ağırlama olacak. Temsil ve ağırlama ödenekleri, zarurî haller dışında kullanılmayacak. Memleketler arası toplantılar ile ulusal bayramlar hariç açılış, konferans, seminer, yıl dönümü ve gibisi kutlama ve tertiplere ait faaliyetler nedeniyle seyahat, kokteyl, yemek ve gibisi davetler düzenlenmeyecek, armağan verilmeyecek ve bunlara ait ödeme yapılmayacak.

TEŞVİK VE YARDIMLAR DENETİM EDİLECEK

Ayrıca teşvik, dayanak ve toplumsal yardım uygulamaları gözden geçirilecek ve aktif olmayan uygulamalar bitirilecek. İstihdam teşviklerinin aktiflikleri de masaya yatırılacak. Teşvik sisteminde sadeleştirmeye gidilerek, verimli olmayan teşvikler verilmesinin önüne geçilecek.

ENERJİ VERİMLİLİĞİ ARTACAK

Kamu kurumlarında güç maliyetlerinin azaltılması için de harekete geçilmişti. Kamu alımlarında, güç verimliliği yüksek projeler ile güç kullanımı düşük olan eserler tercih edilmeye başlanmıştı. Su kullanımında israfı önlemek gayesiyle tasarruflu aygıtlar tercih edilirken, yeşil alanların sulanmasında mümkün olduğunca şebeke suyu kullanılmamasına itina gösterilmişti. Güç maliyetlerindeki son durum da yine ele alınacak. Yeni güç idaresi ile birlikte güç verimliliği için diğer neler yapılabileceği masaya yatırılacak.

YERLİ ESERLERE ÖNCELİK

Tüm bu önlemler çerçevesinde, yeni periyotta alınacak mal ve eserlerin yerli olmasına dikkat edilecek. Yerli eserlerle üretimin önü açılırken, ithalata bağlı alımlar en alt düzeyde tutulacak.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ / CEVDET FIRAT AYDOĞMUŞ

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kemeri devlet sıkacak: İşte iktisat idaresinin atacağı muhtemel adımlar

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Samsun Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin