Maduro: Bunu Türkiye ile yapıyoruz, İran ile de dilek ediyoruz!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Maduro, Türkiye ile Venezuela ortasında günlük direkt uçuş yapıldığını hatırlatarak, aynısının gelecekte Venezuela ile İran ortasında da olmasını istek ettiklerini söyledi.

Baş başa ve heyetler ortası toplantının akabinde önderler, Miraflores Sarayı’nda iki ülke ortasındaki mutabakatların imza merasimine geçti.

“Venezuela-İran Yüksek Seviyeli Karma Komisyonu” kapsamında iki ülke ortasındaki ticari amaç 10 milyar dolar olarak belirlendi.

Törende, irtibat ve teknoloji, tarım, ulaştırma, havacılık, denizcilik, güç alanlarında olmak üzere birçok alanda işbirliği mutabakatları imzalandı.

İmza merasiminden sonra Maduro tarafından Reisi’ye Birinci Sınıf “El Libertador” nişanı ikram edildi.

Reisi, konuşmasında Venezuela’da bulunmaktan dolayı memnuniyetini lisana getirerek, “Zalim emperyalizme direnen Venezuela’nın dirayetli, asil ve bedelli halkına hürmet ve hürmetlerimi sunuyorum. Bizler sıkıntı vakitlerin dostuyuz.” tabirini kullandı.

Venezuela ile İran ortasındaki ekonomik ve ticari işbirliğinin iki yılda 600 milyon dolardan 3 milyar dolara çıktığını vurgulayan Reisi, “İlk etapta amacımız bunu 10 milyar dolara çıkarmak, bunu planlıyoruz. Bir sonraki adımda ise amacımız 20 milyar dolar düzeyine çıkmaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Reisi, iki ülke ortasında imzalanan mutabakatlara değinerek, Karakas ile Tahran ortasında değerli adımların atıldığını ve bunun güçlü bir iradenin yansıması olduğunu belirtti.

“İKİ ÜLKE ORTASINDAKİ İŞBİRLİĞİNİ DERİN VE STRATEJİK BULUYORUZ”

Geçmiş yıllarda İran ile Venezuela ortasında iktisat, ticaret, güç ve hizmet alanlarında hoş ve manalı adımlar atıldığını hatırlatan Reisi, “İki ülke ortasındaki işbirliğini derin ve stratejik buluyoruz.” dedi.

Reisi, iki ülkenin iktisat, ticaret, bilim, teknoloji, güç ve kültür olmak üzere birçok alanda mutabakat yaptığını, bağlantıları daha da derinleştirme ve arttırma konusunda kararlı olduklarını bildirdi.

Karakas ve Tahran ortasındaki bağın emperyalizme karşı gayrette olduğu kadar direniş, adalet ve bağımsızlık arayışında da güçlü olduğunu söylen Reisi, “Ortak çıkarlarımız ve vizyonumuz var, Venezuela halkından bahsetmek, İran halkından bahsetmektir.” diye konuştu.

Venezuela Devlet Lideri Maduro da iki kültürün entegrasyonuna değinerek, İran ile 25 muahede imzalandığını ve halihazırda müzakerelerin sürdüğünü bildirdi.

Reisi’nin ziyaretini tarihi olarak nitelendiren Maduro, iki ülke ortasındaki güç, petrol, gaz, altın, teknoloji ve sıhhat yatırımlarının arttırılması gerektiğini, bu ziyaretten azamî yarar elde etmek istediklerini söyledi.

İran ile Venezuela’nın dayanışma, kardeşlik ve işbirliğine dayalı bir bağ inşa ettiğini anlatan Maduro, “İki halk, iki ihtilal yapmak ve kardeş olmak için dünyaya gelmiş.” sözünü kullandı.

“HER SEVİYEDE ETKİLEYECİ, BİLİMSEL VE TEKNOLOJİK GELİŞMEYE SAHİP”

Eski Devlet Lideri Hugo Chavez’in 21. yüzyıldaki tarihi rolüne ve vizyonuna sadık olduklarının altını çizen Maduro, İran ve Venezuela’nın adil ve anlayışlı bir dünyanın inşası için birlik ruhuyla hareket ettiğini kaydetti.

Maduro, İran’ın bağımsızlık, adalet ve eşitlik arayan bölge hakları için bir referans kaynağına dönüştüğüne işaret ederek, “Her seviyede etkileyici, bilimsel ve teknolojik gelişmeye sahip.” değerlendirmesinde bulundu.

“TRUMP, VENEZUELA HALKINA KARŞI İNSANLIK HATASI İŞLEDİĞİNİ İTİRAF ETTİ”

Ülkesinin emperyalist taarruzlar karşısında dimdik ayakta kaldığını vurgulayan Maduro, eski ABD Lideri Donald Trump’ın ülkesine yönelik kelamlarını anımsattı.

Maduro, “Trump, Venezuela halkına karşı insanlık hatası işlediğini itiraf etti. ABD’nin emperyalist gücünün hedefi Venezuela’nın petrolünü ve zenginliklerini ele geçirmekti.” dedi.

İran ve Venezuela’nın kalben birleştiğini ve halklarının refahı için çalışmaya devam edeceklerini kaydeden Maduro, “Dünya imparatorlukları ve hegemonyacıları bitmeli, dünyadaki tüm bölgelerin, tüm kültürlerin, tüm hakların kimliğine hürmet duyulmalı.” diye konuştu.

KAYNAK: AA

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Maduro: Bunu Türkiye ile yapıyoruz, İran ile de dilek ediyoruz!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Samsun Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin