Okan Buruk’tan flaş açıklamalar! Sergen Yalçın, Fenerbahçe, Icardi, Arda Güler…

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Galatasaray Teknik Yöneticisi Okan Buruk, TV100 yayınında Candaş Tolga Işık’a canlı yayında açıklamalarda bulundu.

Okan Buruk’un kelamları şu halde:

“2.44 ile şampiyon olduk”

“Galatasaray, Beşiktaş ve Fenerbahçe’nin şampiyon olması lazımdı. 2.44 ile şampiyon olduk. Başakşehir ile şampiyon olduğumda puan ortalaması 2.10’du.”

“Kampa gittiğim takım bu takım değil”

”Aslında birinci idmanda konuştuğum beşerler yok şu an. Kampa gittiğim takım bu takım değil. Birinci kampımızın takımından 2-3 kişi kaldı.”

“Sergen Hoca onu yaşıyor”

”Bir kadrodan ayrıldığında, kendi düzeyinizde ekip bulmak zorlaşıyor. Sergen Hoca onu yaşıyor. Başakşehir sonrası 1.5 sene bekledim. Kendi seviyenizdeki ekiplerde çalışmalısınız. Şampiyon unvanı alınca o düzeyde gitmelisiniz. Dönem başında gelince şampiyon olmalıyız dedim. Beşiktaş ve Fenerbahçe için de aynısıdır. Bunun dışında bir maksat koymalısınız. Bizim en büyük dezavantajımız ruhsal yıkımdı topluluk üstündeki. Gelen ve yenilenen oyuncularla yıkımı onarmaya çalıştık. Bugün stadyum doluluk oranlarına baktım, 45 bin ortalama ile oynamışız. Stadyum açıldığından beri en yüksek ortalama olabilir. Seyirci, kadroya inandı. Bu psikolojiyi erken kırdık. Transferler çok kıymetliydi bunda. Galatasaray’da çalışmadan evvel ‘Bir gün inşallah Galatasaray olacak, en gerçek vakitte olsun’ derdim. Dursun Beyefendi, Erden Beyefendi… Hakikat bir takım, hakikat vakitte oldu. Yalnızca futbolcu, hoca değil; topluluk ve Galatasaray olarak şampiyon olduk.”

“Oyuncular ruhsal olarak düşüşteydi”

”Geçen yıldan Kerem, Nelsson, Marcao en başarılı, ayakta kalmış oyuncularıydı. Biri transfer oldu dönem başında. Onun yerine çabucak birini koymak gerekti. Öteki bölgelere transfer gerekiyordu. Oyuncular da ruhsal olarak düşüşteydi. Türk oyunculardan reaksiyon alanlar vardı, baskıyı hissedenler vardı. Çok sevdiğimiz kimi oyuncularla yolları ayırdık. Genel olarak birçok mevkinin transfere muhtaçlığı vardı. Bunun üzerinden gittik.”

“Fatih Hoca beni aradı”

‘İmza attıktan sonra Fatih Hoca beni aradı, tebrik etti. Benim için çok bedelli, Galatasaray ve ülke için kıymetli bir insan. Hepimiz çok hürmet duyuyoruz. Şampiyonluk sonrası konuştu. Onlar, Türk teknik yöneticilerin yolunu açan, amaç gösteren biri. Fatih Hoca, Avrupa’da iki kıymetli kulüpte çalıştı. Türkiye’de yetişmiş teknik yöneticiler ortasında bu kadar başarılı bir meslek kimsede yok. Geçen Mustafa Hoca’yı gördüm, şampiyonluğumdan keyifli olmuş. Çok kıymetli beşerler. Şampiyonluk görmüş teknik adamlar. Fatih Hoca ile bilhassa konuştuk. ‘Okan güzel olsun’ dedi.”

“Başakşehir’den ayrılırken Aykut Hoca’yı aradım”

“Hoca bilhassa, ‘Sormak istediğin bir şey olur, danışmak istediğin bir şey olur telefonum sana daima açık’ dedi. Yanımızda olması, hissettirmesi, dayanak olması kıymetlidir. Başakşehir’den ayrılırken Aykut Hoca’yı aradım. Sormak istediği bir şey var mı, ulaşmak istediği veri var mı ilettim. Meslektaşınıza hürmet, sevgi kıymetlidir. Birbirimize açık olmak, takviye olmak gerekiyor.”

“Zaman vakit bana kızdığını söyledi”

“Dün Juan Mata ile konuştuk. İnanılmaz pahalı bir insan. Vakit zaman bana kızdığını söyledi. Az oynayan, çok oynayan durumu farklı oluyor. Oynamayan oyuncu vakit zaman mutsuz oluyor. Ekip içerisindeki âlâ davranışlı oyuncu sayısının fazla olduğunu söyledi Mata. Benim için kıymetlisi bu.”

“Gomis ile bu türlü bir kriz yaşadık”

“Bir oyuncunun sorunu olabilir, benle olabilir, diğer arkadaşıyla sorunu olabilir. Daima bir arada çözünce sorun kalmıyor. Sarılarak çıkıyorsun. Benim de yanılgı yapma talihim var, kusur yapabilirim. Bu türlü bir şey var. Oyuncu da yapabilir. Bunu daima birlikte çözmek, onları da işin içine katmak. Gomis ile bu türlü bir kriz yaşadık. Hepimizin çok paha verdiği biri. Şampiyonlukta çok hissesi var. Dönem başı attığı goller, dönemin devamında gruba verdiği takviye, oynamadı hiç ses çıkarmadı. Yalnızca bir maçta bir şeye bozuldu, reaksiyon koydu ortaya. Tekrar onu oyuncularımla birlikte kazanmak benim için çok kıymetli, çok bedelli. Gomis’in son yılıydı. Oynayarak uğurladık.”

“Icardi beni omzuna aldığında utandım”

“Icardi beni omzuna aldığında utandım. Bir an evvel yere inmek istedim. Bakma ellerimi kaldırdım. Ona yük olmak istemedim. Yük olmak istemem. Onu çok uzatmasın istedim. Teknik yöneticilik hayatım boyunca, hafızamda kalacak fotoğraflardan biri oldu. Birinci gelmesinden itibaren bir bağ oldu. Ne vakit krizi oldu, ailesinin yanına gitmek istedi, hiç düşünmedim.”

“Empati yaptım ve çabucak müsaade verdim”

“Onun gözlerinden aldığım güç apayrı bir şeydi. Yüz yüze bakınca aldığım güç farklıydı. Empati yaptım ve çabucak müsaade verdim, Arjantin’e gitmesini istedim. Uygun gitmediğimiz bir periyottu. Adana Demirspor deplasmanına gidecektik. Yapamayacağı bir atak, ailesinde olumsuz bir sonuca varacaktı. Gönderdik. Adana Demirspor maçı berabere bitti. Oynayacak oyuncular vardı. Ruhsal olarak hazır olmayan bir oyuncuyu oynatmak da kusurlu olur. Onlar da insan. Aile her şeyin üstünde geliyor, paranın bile üstünde. Empati yaptım ve müsaade verdim. Döndükten sonra çok farklı bir Mauro Icardi vardı. Onla bağımız, ekibe verdiği güç… Fizikî olarak kendi en uygununu yakaladı ve lokomotif oldu. Liderimizle, Erden Beyefendi ile konuştuk. Daima birlikte kararlar aldık. Ben gruptan sorumluyum lakin benim de sorumlu olduğum bir yer var. Lidere, idareye, Erden Bey’e bilgi verdim çabucak. Onların da fikirlerini alıyorum.”

“Icardi sıkıntılı biriymiş üzere lanse edildi”

“Şunu kendi kendime söyledim, ‘Daha bencil düşünebilir miydim, diğeri yapar mıydı bunu, bu risk alınır mıydı’ dedim. Sonrasına bakınca hakikat karar vermişiz. Icardi’yi hem kazandığımız, aile olduğumuz yer orası oldu. Birinci hafta gelince herkese söyledim. Icardi, sahiden problemli biriymiş üzere lanse edildi falan lakin hakikaten güzel biri, düzgün kalpli, güzel profesyonel, daima idman yapan, egosu olmayan, arkadaşlarıyla alakası bu kadar âlâ olan bu düzeyde oyuncu bulmak çok güç.”

“En güçlü maçın, birinci maçım Antalyaspor”

“En şiddetli maçın, birinci maçım Antalyaspor. Bir evvelki dönemin en yeterli ekiplerinden biriydi. En gerilimli maçlardan biriydi. Beşiktaş ve Fenerbahçe derbileri gerilimliydi. Bir de tahminen son Ankaragücü maçı. En çok heyecanlandığım maçtı.”

“Bunu ben başlattım 2019’da”

“9 şampiyonluk. Teknik yönetici ve futbolcu olarak toplam en çok şampiyonluk sayısı. Yaşım daha genç. Daha şampiyonluklar olacaktır. Son 3 şampiyon, sonraki dönem ligin ortasında ayrıldı. Sergen Hoca, Abdullah Hoca… Bunu ben başlattım 2019’da.”

“Bir yere giderse yeniden başarılı olacaktır”

“Sergen Yalçın, Fenerbahçe’ye giderse başarılı olur mu?”

“Nereye giderse gitsin başarılı oldu. Başarılı oyunlar oynattı. Şampiyon ekiplere oyun olarak çok uyuyor Sergen Hoca’nın ahengi. Akıllı bir defa. Ligi, oyuncuyu, oynanacak oyunu biliyor. Bir yere giderse tekrar başarılı olacaktır.”

“Arda Güler’i çok beğeniyorum”

“Arda Güler’i çok beğeniyorum. Çok büyük futbolcu olacak. Bu sene muhakkak kısımdan sonra oynadı. Uzun mühlet oynamadı. Herkes Arda Güler’i seyretmek istedi. Arda Güler oynadığında insanların maça ilgisi artıyor. Ne olacak, nasıl yapacak. Çok beğeniyorum. Daima söylüyorum, yurt dışında da kiminle konuşsak, hangi oyuncu deseler burada Arda Güler çok öne çıkıyor. Ulusal grup için, Fenerbahçe için çok kıymetli. Fenerbahçe’nin takımını yazdığınız vakit tahminen de birinci sırada yazılacak isim Arda Güler. Çok güvenilmedi, biraz geç oldu. Hem taraftar, hem medya o kadar bastırdı ki oynatılmaya mecbur kalındı. Oynayınca da etkiledi. Arda Güler, özgür oynamayı seven bir oyuncu. Kanat oynadı lakin hür oynayacağı yerde oynadığında çok daha yararlı olacak. Savunma da yapıyor bence. Top kazanmaya başladı. O mevkide oynuyorsa savunma da yapmalı. Eskisi üzere değil artık. 10 numara durumundaki oyuncunun baskıcı olması gerekiyor. Ben çalışmadım Arda Güler ile. Benim oyuncum olsa, birlikte olsa daha âlâ yorum yaparım. Arda Güler’i herkes ister. Oyunu bu kadar değiştirebilecek bir oyuncu. Şutu, pası, son pası var. Biraz fizikî olarak güçlenmesi gerekiyor. Yaşı daha çok küçük. Her şeyi gelişecek. Klas bir oyuncu. Son yıllarda böylesini az görüyoruz. Çok değerli bir isim. Mevkisel olarak, 10 numara olarak Türkiye’nin en uygunu Arda Güler. Kerem mükemmel oynadı. En kıymetli yerli oyuncular ortasında Kerem’i görüyorum. Pasları, kornerleri, hür vuruşları… İkinci yarıda çok yeterli oynadı. Arda ile birlikte Kerem en iyisi.”

“Icardi kalacak mı, biz de merak ediyoruz”

“Icardi kalacak mı, biz de merak ediyoruz. Evvel kendi karar verecek. Sonra kulübü karar verecek. PSG satacak mı, ne kadar isteyecek. Ailesi var. Birçok farklı şey var. Yakın vakitte muhakkak olur diye düşünüyorum. İçimi rahatlatan, kulübümüzün Icardi için ne gerekiyorsa yapmaya hazır olması. Galatasaray Kulübü, üzerine ne düşerse onu yapacak. Bir de Icardi burayı seviyor. Arabistan natürel ki, bu sene için kaygılı düş. Hangi oyuncuya gitseniz, Arabistan’dan teklif var, orayı bekliyoruz falan var. Icardi için de konuşuluyor, Para için Arabistan’a gidecek biri değil. Umudumuz, memnun olduğu Galatasaray’da kalması. Lige de hava getirdi. Lige de katkı sağladı. Kalmasını istiyoruz.”

“Torreira benim için çok önemliydi”

“Torreira benim için çok kıymetliydi. Listemdeki birinci isim oydu. Torreira’yı bitirdik. Benim için kritik yer orasıydı. Orayı net bitirdik. Son gün transferi çok fazla yaptık. Icardi sonlara hakikat geldi, Rashica, Yusuf Demir, Mathias Ross. Daima son dakika transferi yaptık.”

“Chelsea’de çok fazla oyuncu var”

“Premier Lig’de çok oyuncusu olan kulüplerden oyuncu almak daha kolay. Chelsea var, küme düşenlerden oyuncu alınabiliyor. Kulüple gerçek bağlantı kurunca, onlar da Türkiye’ye gelince sizi ziyaret ediyorlar. Chelsea’de çok fazla oyuncu var. İsteyeceğiniz çok fazla oyuncu var.”

“Şu an en çok istediğim oyuncular Rashica ve Icardi”

“Şu an en çok istediğim oyuncular Rashica ve Icardi. Geçen yılki kadroda çok değerli roller aldılar. İkisinin de kalmasını isteriz. “Icardi yerine B planı yapıyoruz ancak bekleme müddetini göz önüne almak gerekiyor. Karar verebilir, geçe kalabilir. Biz oraya her türlü 1 adam almak. Bizim üzere kadrolar en az 3 forvetle oynuyor. Her ihtimalde 2-3 santrfor bulunduruyoruz. 1 tane alıp Icardi’yi beklemek gerekiyor.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Okan Buruk’tan flaş açıklamalar! Sergen Yalçın, Fenerbahçe, Icardi, Arda Güler…

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Samsun Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin