Taban fiyata Erdoğan dokunuşu: Tüm bölümlerin geliri artacak

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Son 1 yılda yüzde 107, 2 yılda yüzde 303 artırım yapıldı. Temmuz ayı prestijiyle geçerli olacak taban fiyattaki orta artırımla birlikte birçok ödeme ve maaş da yükselirken, 85 milyonun geliri artacak. İşte artış sağlananan kimi ödemeler…

Milyonlarca çalışanın yüzünü güldüren asgari ücret zammı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın son dokunuşuyla tam mutabakat ile açıklandı. Yeni taban fiyat temmuz ayından itibaren geçerli olmak üzere yüzde 34 artırımla 8 bin 506 liradan net 11 bin 402 liraya çıktı.
 

Beklenen enflasyon datalarına nazaran refah hissesi da yüzde 15’in üzerinde gerçekleşti, asgari ücret desteği de 500 liraya çıktı.

DÖVİZ BAZINDA REKOR
Taban fiyata 2 yılda yapılan artırım yüzde 303, son 1 yılda yapılan artırım ise yüzde 107 oldu. Asgari ücret yeni artırımla 483 dolar seviyesine çıkarak döviz bazlı rekorunu kırdı.

İşçi, patron ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Kurulu dün Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı’nın mesken sahipliğinde toplandı. Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Tür-İş Genel Başkanı Ergün Atalay ve Türkiye Patron Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) İdare Konseyi Başkanı Özgür Burak Akkol, orta artırım kararını kamuoyuyla paylaşmak üzere kameraların karşısına geçti.

Bakan Işıkhan, 21 yıldır olduğu üzere Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iradesi ve liderliğinin bu sonucun uzlaşıyla elde edilmesinde en büyük belirleyici olduğuna dikkati çekti. Bakan Işıkhan, “Geçtiğimiz 6 ayda 400 lira olarak uyguladığımız asgari ücret desteğini önümüzdeki 6 ayda 500 lira olarak uygulamaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Asgari fiyatta son dokunuşu Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Türk-İş Başkanı Ergün Atalay ile görüşmesi sonrası yaptı. Çalışanların enflasyona ezdirilmeyeceği kelamını veren Başkan Erdoğan hükümete asgari ücret zammı görüşmeleri sırasında personel tarafına daha yakın olunması doğrultusunda talimat vermişti.

TİSK: İSTİKRARLI BİR RAKAM
TİSK Yönetim Şurası Başkanı Özgür Burak Akkol, minimum fiyata orta artırım yapılması konusunda personel, patron ve hükümetin mutabık kaldığını vurgulayarak, “Bu birliktelikten de sahiden büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Bu ruha her daim, her vakit gereksinimimiz var” diye konuştu.

Akkol, üretim, istihdam ve ihracat performansını korumak için sağlanan 500 lira düzeyindeki asgari ücret desteği için de Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür etti.

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’a katkılarından ötürü teşekkür etti. Atalay, “Belirlenen sayı şu anda 486 dolara karşılık geliyor. Bu, dolar üzerinden baktığınızda minimum fiyatta ulaşılan en yüksek düzey” dedi

EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR EDİYORUM
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, emekçi ve patron tarafları başta olmak üzere, uzlaşı kültürü içinde minimum fiyatın belirlenmesinde emeği geçen tüm paydaşlara teşekkür etti.

Erdoğan, toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Asgari fiyat, temmuz ayından itibaren net 11 bin 402 lira olarak uygulanacaktır. Milletimize iyi ve uğurlu olsun. Personel ve patron tarafları başta olmak üzere, uzlaşı kültürü içerisinde taban fiyatın belirlenmesinde emeği geçen tüm paydaşlara milletim ismine teşekkür ediyorum” dedi.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz da, yeni taban fiyata ait, “Süreci ortak akıl, istişare ve uzlaşı ile neticelendiren personel ve patron temsilcilerimize teşekkür ediyorum.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde Türkiye Yüzyılı’nda çalışma barışını koruyacak adımlar atmaya devam edeceğiz. Yeni asgari ücret çalışanlarımıza, ailelerine ve patronlarımıza güzel olsun”

85 MİLYONUN GELİRİ ARTIYOR
Taban fiyattaki orta artırımla birlikte birçok ödeme ve maaşta da yükselirken, 85 milyonun geliri artacak. 65 yaş aylığı, engelli aylığı, işsizlik maaşı, staj fiyatları, askerlik ve doğum borçlanması, minimum ücretlilerin rapor fiyatları ve genel sıhhat sigortası primleri taban fiyattaki artışla birlikte değişiyor.

65 YAŞ AYLIĞI 3.490 TL OLACAK
Bugün 2 bin 604 lira olan 65 yaş aylığı, 1 Temmuz’dan itibaren 3 bin 490 liraya yükselecek. İşsizlik maaşı aylık minimum fiyatın brüt fiyatının yüzde 40’ından az olamazken, yüzde 80’ini geçemiyor.

Bu yıl için işsizlik maaşı en düşük 4 bin 3, en yüksek 8 bin 6 lira olarak uygulanıyor. Artırım sonrasında en düşük işsizlik maaşı 5 bin 365, en yüksek 10 bin 731 lira olacak. Engelli aylığı da yeni asgari ücret ile birlikte yükselecek.

Engell aylığı hala yüzde 40-69 oranında engelliler için 1738 TL.Yüzde 70 ve üzeri oranında engelliler için 2 bin 609 TL olarak uygulanıyor. Engelli aylığı 1 Temmuz’dan itibaren yüzde 40 ve üzeri engelli için 2 bin 329 lira, yüzde 70 ve üzeri engelli için 3 bin 497 liraya yükselecek.

Doğum ve askerlik borçlanması günlük brüt minimum fiyatın yüzde 32’sinden az bu fiyatın 7,5 katından fazla ise yapılamıyor. Bu meblağlar minimum fiyatla birlikte yine belirlenecek.

Mevcut durumda en düşük prim günlük 106.75 lira, en yüksek prim de 693.89 lira olarak uygulanıyor. En düşük prim günlük 143.04 lira, en yüksek prim de 930,09 liraya yükselecek.

TEŞEKKÜR ZİYARETİ
Cumhurbaşkanı Erdoğan, TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay ve Türkiye Patron Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) İdare Konseyi Başkanı Özgür Burak Akkol’u kabul etti. Artırım münasebetiyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür ziyaretinde, Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan da hazır bulundu.

KIDEM TAZMİNATI YÜKSELİYOR
Mevcut taban fiyatla birlikte taban ücretlinin kıdem tazminatı tavanı 10.008 lira seviyesinde bulunuyor. 1 Temmuz’dan itibaren minimum ücretlinin kıdem tazminatı tavanı 13 bin 414 lira olacak. Kıdem tazminat tavanı meblağı ise taban fiyata nazaran belirlenmiyor. Kıdem tazminatı tavanı hala 19 bin 982,83 lira olarak uygulanıyor. Bu sayı temmuz ayında yine belirlenecek.

İSTEĞE BAĞLI SİGORTA PRİMLERİ
İsteğe bağlı sigortalılıkta prim fiyatının üst ve alt sonu bulunuyor. En az brüt minimum fiyatın yüzde 32’si, en çok da brüt taban fiyatın 7.5 katının yüzde 32’si kadar prim ödenebiliyor. En düşük prim fiyatı 3 bin 202 TL, en yüksek ise 24 bin 19 TL olarak uygulanıyor. 1 Temmuz’dan itibaren en düşük 4 bin 291 lira, en yüksek 32 bin 195 lira olacak.

STAJYER FİYATI 3.420 LİRA
İşletmelere staj yapmak için giden lise ve üniversite öğrencilerine ödenen staj fiyatı de yeni asgari ücret ile birlikte artacak. Staj yapanlar net taban fiyatın yüzde 30’undan az olmamak üzere fiyat alıyor.

Stajyer maaşları en az 2 bin 552 TL olarak uygulanıyor. Stajyer maaşları 1 Temmuz’dan sonra 3 bin 420 liraya yükselecek.

Asgari ücretliler 2023 yılı için ayakta tedavide günlük 223,5 lira, yatarak tedavide de 167,68 lira günlük rapor parası alıyor. 1 Temmuz’dan itibaren ayakta tedavide 299,57 lira, yatarak tedavide 224,75 liraya yükselecek.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Taban fiyata Erdoğan dokunuşu: Tüm bölümlerin geliri artacak

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Samsun Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin