Ticaret Bakanlığı’ndan tatil yapacaklara ihtar

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ticaret Bakanlığı tatil yapacak olan vatandaşların paket çeşit ve otel konaklamalarında dikkat etmesi gereken konuları hatırlattı.

Bakanlıktan yapılan açıklama şöyle:

Yaz aylarının gelmesi ve Kurban Bayramı tatilinin 9 gün olmasıyla birlikte Turizm sektöründe faaliyet gösteren kuruluşların yürüttüğü ağır reklam ve tanıtım faaliyetleri ortasından tercih yapmaya çalışan tüketicilerimizin dikkat etmesi gereken birtakım konular bulunmaktadır.

Bilhassa tüketicilerin sıkça tercih ettiği otel ve turizm tesislerinin internet sitelerinin fotoğraf ve isimlerinin kopyalanarak, e-posta ve kısa ileti üzerinden cazip tekliflerle tüketicilerimizin mağdur edildiği görülmektedir. Tatil rezervasyonu yapacak tüketicilerimizin mağduriyet yaşamamaları için aşağıdaki konulara dikkat etmeleri gerekmektedir:

Toplumsal medya, kısa ileti yahut e-posta üzere bağlantı kanalları üzerinden gelen teklifin içeriğinde yer alan tesis fotoğraflarının, kurumsal logo ve İşaretlerin doğruluğu sorgulanmalıdır.

Satın alma kararı öncesinde tercih edilen seyahat acentası yahut turizm tesisinin ilgili kamu kurum ve kuruluşları nezdinde kayıtlı olup olmadığı sorgulanmalıdır. Bu kapsamda tüketiciler, seyahat acentalarının ve turizm tesislerinin dokümanlı olup olmadığını, turizm tesislerinin kaç yıldız sahibi olduğunu www.kulturturizm.gov.tr ve www.tursab.org.tr adreslerinden sorgulayabilirler.

Bilhassa aralı yolla imzalanan kontratlarda, seyahat acentasının yahut turizm tesisinin internet sitelerinde adres, unvan ve irtibat bilgilerine yer verildiğinin ve ayrıyeten internet sitelerinin ETBİS’e (elektronik ticaret bilgi sistemi) kayıtlı olduğunun denetim edilmesi, toplumsal medya üzerinden satın almak yerine seyahat acentalarının kendi internet sitesinin tercih edilmesi; ödemelere dikkat edilmesi gerekmektedir.

PAKET TIP MUKAVELESİNİ FESİH HAKKINIZ BULUNMAKTADIR

Bilhassa paket cinslerde rezervasyonların başlangıç tarihine uzun bir mühlet kala yapılması sonucunda, tüketiciler evvelce planladıkları çeşitlere hayatın olağan akışı içinde yaşanan birtakım sıkıntılar nedeniyle katılamamaktadır. Bu tıp durumlarda, tüketicilerin paket tıp mukavelesini feshetme hakkı bulunmaktadır.

Buna nazaran tüketicinin, paket cinsin başlamasından en az otuz gün evvel yazılı olarak yahut kalıcı data saklayıcısı ile bildirmek kaydıyla paket cins mukavelesini feshetme ve ödenmesi mecburî vergi üzere yasal yükümlülükler dışındaki paket çeşit bedelini rastgele bir kesinti yapılmaksızın iade alma hakkı bulunmaktadır.
Fesih bildirimi paket çeşidin başlamasına otuz günden daha az bir mühlet kala yapılıyorsa paket çeşit mukavelesinde belirtilmek kuralıyla belli bir meblağ yahut oranda kesinti yapılabilmektedir.

ZORUNLU SEYAHAT SİGORTASI İLE BİRLİKTE İHTİYARİ SİGORTA DA YAPTIRABİLİRSİNİZ

Diğer taraftan, 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanununun mecburî sigorta ile ilgili kararları gizli kalmak üzere, paket çeşit düzenleyicisi kontratın hiç yahut gereği üzere ifa edilmemesi nedeniyle tüketicinin uğradığı her türlü ziyandan sorumludur. Tüketici boşa harcanan Tatil zamanı için de uygun bir tazminat talep edebilmektedir. Ayrıyeten, çeşitli seyahat acentaları tarafından tüketicilere sunulan, paket tıp yahut otel konaklama rezervasyonun başlamasına makul bir müddet kala cezai koşul ödemeksizin iptaline imkan tanıyan ihtiyari sigorta uygulamasının tüketicilerimizin yararına olduğu bedellendirilmektedir.

UYUŞMAZLIK HALİNDE TÜKETİCİ HAKEM HEYETLERİNE BAŞVURABİLİRSİNİZ

6502 sayılı Kanun kapsamında ferdî tüketici uyuşmazlıklarının tahlilinde iki kurum yetkili kılınmıştır: Tüketici hakem heyetleri ve tüketici mahkemeleri.
Tüketiciler, firmaların uygulamaları nedeniyle mağdur olmaları durumunda, kayıplarının tazmin edilmesi gayesiyle bedeli 2023 yılı için 66.000-TL’nin altında bulunan uyuşmazlıklarda tüketici hakem heyetine, bu fiyatın üzerindeki uyuşmazlıklarda ise tüketici mahkemesine başvurabilmektedir. “Ticaret Vilayet Müdürlüğü” bünyesinde bulunan vilayet tüketici hakem heyetleri vilayet hudutları içinde, “Kaymakamlık” bünyesinde bulunan ilçe tüketici hakem heyetleri ise ilçe sonları içinde yetkilidir. Tüketici hakem heyeti kurulmayan ilçelerde müracaatlar o ilçe kaymakamlığına yapılabilir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Ticaret Bakanlığı’ndan tatil yapacaklara ihtar

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Samsun Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin