Türk yatırımcılar 128 ülkede varlığını sürdürüyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bakanlık, Türkiye’de yerleşik gerçek ve hükmî bireylerin 2022 sonu prestijiyle yurt dışındaki yatırımlarının tespitine yönelik “Yurt Dışı Yatırım Anketi” gerçekleştirdi.

Bu kapsamda, Türkiye’de yerleşik gerçek ve hukuksal şahısların yurt dışında gerçekleştirdikleri 2 bin 33 yatırımın sermaye konumu 50,8 milyar dolar olarak tespit edildi.

Yatırımcı ile yurt dışı yatırım ortasındaki borç bağlantısının de dikkate alındığı net yatırım durumuna nazaran, Türkiye’de yerleşik gerçek ve hükmî şahısların yurt dışı yatırımlarının meblağı ise 54,1 milyar dolar oldu.

EN FAZLA YATIRIM AVRUPA BİRLİĞİ’NDE

Türkiye kaynaklı yurt dışı yatırımların dağılımı incelendiğinde, 2 bin 33 yatırımın 750’sinin Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde, 465’inin “Diğer Avrupa Ülkeleri” olarak gruplandırılan Birleşik Krallık, Rusya, Balkanlar, EFTA (Avrupa Hür Ticaret Birliği) üyeleri ve Doğu Avrupa bölgesinde bulunduğu görüldü.

Diğer Asya ülkelerinde 229, Yakın ve Orta Doğu ülkelerinde 222, Kuzey Amerika’da 183, Kuzey Afrika’da 77, öbür Afrika ülkelerinde 57, Okyanusya ve Kutup Bölgesi’nde 24, Orta Amerika ve Karayipler Bölgesi’nde 18, Güney Amerika’da 11 yatırım bulunuyor.

Buna nazaran, AB ülkelerinin toplam yatırımlar içindeki hissesi yüzde 37,41 olurken başka Avrupa ülkelerinin hissesi yüzde 22,93 olarak hesaplandı.

Yurt dışı yatırımların bölgelere nazaran sermaye konumuna bakıldığında, AB ülkelerinin yüzde 61,4 hisse ve 31,2 milyar dolar sermaye durumuyla birinci sırada geldikleri görüldü. AB ülkelerini Birleşik Krallık, Rusya, Balkan ülkeleri, EFTA üyeleri ve Doğu Avrupa ülkelerinin yer aldığı “Diğer Avrupa Ülkeleri” yüzde 23 hisse ve 11,7 milyar dolar ile takip etti. Kuzey Amerika’da yüzde 5,3 hisseyle 2,7 milyar dolar, Orta Asya Türk cumhuriyetleri ile Güneydoğu Asya ülkelerinin de yer aldığı “Diğer Asya Ülkeleri”nde ise yüzde 4,5 hisseyle 2,3 milyar dolar fiyatında Türk yatırımı bulunuyor.

Fas, Tunus, Libya, Cezayir ve Mısır’ı içeren Kuzey Afrika bölgesinin yatırımlar içinde yüzde 3,2 hisseye ve 1,6 milyar dolar sermaye durumuna, Gürcistan ve Azerbaycan üzere komşu ülkeler ile Orta Doğu ve Körfez ülkelerini içeren Yakın ve Orta Doğu ülkeleri ise yüzde 3’lük hisseye ve 1,5 milyar dolar sermaye konumuna sahip oldu.

Söz konusu yatırımlara Türkiye’den yapılan ihracatın 15 milyar dolar, bu yatırımlardan Türkiye’nin yaptığı ithalatın ise 7,2 milyar dolar olduğu belirlendi.

İLK SIRADA HOLLANDA VAR

2022 yılı sonu prestijiyle toplam 128 ülkede direkt Türk yatırımı bulunduğu görüldü. Birinci sırada 189 yatırım ve 21 milyar 238 milyon 600 bin 364 dolarlık sermaye konumuyla Hollanda yer aldı. Bu ülkeyi, 86 yatırım ve 4 milyar 450 milyon 711 bin 972 dolarlık sermaye konumuyla Birleşik Krallık (İngiltere, Galler, İskoçya, Kuzey İrlanda) takip etti.

Listede ayrıyeten, ABD 177 yatırım ve 2 milyar 683 milyon 571 bin 678 dolar, Almanya da 166 yatırım ve 2 milyar 887 milyon 538 bin 677 dolarlık yatırım fiyatıyla dikkati çekti.

Türkiye’de yerleşik gerçek ve hukuksal bireylerin gerçekleştirdikleri yurt dışı yatırımlarda finans ve sigorta faaliyetleri yüzde 70,2’lik hisseyle birinci sırada yer aldı. Kelam konusu faaliyetlerin en yüklü kısmını ise holding şirketlerinin faaliyetleri oluşturdu.

Finans ve sigorta faaliyetlerini yüzde 6,4’lük hisseyle madencilik ve taş ocakçılığı, yüzde 4,4’lük hisseyle toptan ve perakende ticaret, yüzde 3,6’lık hisseyle ana metal endüstrisi, yüzde 2,4’lük hisseyle besin, içecek ve tütün eserleri imalatı, yüzde 1,7’lik hisseyle dokuma ve giysi endüstrisi, yüzde 1,5’lik hisseyle ulaştırma ve depolama, yüzde 1,4’lük hisseyle bilgi ve bağlantı kesimi izledi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Türk yatırımcılar 128 ülkede varlığını sürdürüyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Samsun Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin